دسته‌بندی نشده

شیشه ضد گلوله چیست؟

شیشه ضد گلوله

بحث امروز ما در این مقاله در مورد شیشه ضد گلوله و خواص و استفاده­های آن است. همانطور که از نام آن پیداست، به نوعی از شیشه­ها گفته می­شود که دارای مقاومت بسیار بالایی بوده و می­توانند از نفوذ گلوله­های سربی به درون خود جلوگیری کنند. در ادامه به بررسی بیشتر آن­ها می­پردازیم و همچنین مواردی از قبیل تاریخچه و نحوه ساخت آن­ها را مورد کنکاش قرار خواهیم داد.

تعریف شیشه ضد گلوله

شیشه ضد گلوله که با نام­ زره شفاف نیز شناخته می­شود، ماده ای قوی و از نظر نوری شفاف است که بطور ویژه در برابر نفوذ گلوله­ مقاوم است. این ماده معمولا از ترکیب دو یا چند نوع شیشه، یکی سخت و دیگری نرم ساخته می­شود. لایه نرم­تر به شیشه حالت کشسان­تری می­دهد؛ به طوری که به جای خرد شدن می­تواند خم شود. ضریب شکست برای تمام شیشه­های استفاده شده در لایه­های ضد گلوله باید تقریبا یکسان باشد تا شیشه شفاف بماند. ضخامت شیشه ضد گلوله از 19 تا 89 میلی متر متغیر است.

مخترع شیشه ضد گلوله

شیشه ضد گلوله مدرن توسط یک شیمیدان فرانسوی به نام ادوار بندیکتوس (1878-1930) اختراع شد که در سال 1909 حق اختراع این ایده را گرفت. نسخه اصلی که او ساخت از سلولوئید (یک پلاستیک اولیه) استفاده می­کرد که بین دو ورق شیشه قرار گرفته بود. ایده استفاده از پلاستیک­های پلی وینیل در این شیشه­ها به سال 1936 برمی­گردد؛ زمانی که برای اولین بار ارل فیکس از شرکت شیشه ای پیتسبورگ این ایده را ارائه داد.

در قبل از دهه 1930 از شیشه­های معمولی بسیار ضخیم بعنوان شیشه ضد گلوله استفاده می­شد. کادیلاک (نوعی خودرو) مدل 1928 آل کاپون (گانگستر معروف) که یکی از اولین وسایل نقلیه ضد گلوله در جهان است، شیشه ایمنی چند لایه بصورت مدرن و امروزی نداشت، اما از شیشه معمولی ضخیم چند سانتی استفاده می­کرد.

نحوه ساخت

شیشه  ضد گلوله با استفاده از شیشه چند لایه ساخته می­شود. هرچه لایه­های بیشتری وجود داشته باشد، شیشه محافظت بیشتری ارائه می­دهد. در صورت نیاز به کاهش وزن، روی قسمت ایمن  با 3 میلی متر پلی کربنات (یک نوع ماده شیمیایی ترموپلاستیکی) پوشیده می­شود تا از ریزش آن جلوگیری شود. در واقع در این شیشه­ها باید ماده­ای با ظاهر و شفافیت شیشه معمولی اما با محافظت موثر در برابر گلوله ساخته شود. پلاستیک موجود در پلی کربنات همچنین در برابر ضربه فیزیکی ناشی از اجسام نوک تیز هم مقاومت می‌کند.

پلاستیک مقاومت کمی در برابر گلوله دارد. شیشه­ای که بسیار سخت تر از پلاستیک است، گلوله را صاف می­کند و باعث تغییر شکل پلاستیک می­شود که هدف آن جذب بقیه انرژی گلوله و جلوگیری از نفوذ آن است. توانایی لایه پلی کربنات برای متوقف کردن گلوله­ها با انرژی متغیر مستقیما با ضخامت آن متناسب است. شیشه ضد گلوله این طرح ممکن است تا حدود 9 سانتی متر ضخامت داشته باشد.

تاثیرات محیطی

خواص شیشه ضد گلوله می­تواند تحت تأثیر دما و قرار گرفتن در معرض حلال­ها یا اشعه ماوراء بنفش باشد. اگر لایه پلی کربنات زیر یک لایه شیشه­ای باشد، به دلیل وجود شیشه و لایه محافظ، مقداری محافظت در برابر اشعه UV دارد. با گذشت زمان، پلی کربنات شکننده­تر می­شود، زیرا یک پلیمر بی شکل (که برای شفاف بودن آن ضروری است) است که به سمت تعادل ترمودینامیکی حرکت می­کند.

برخورد گلوله در دمای زیر 7- درجه سانتیگراد بر روی پلی کربنات، گاهی اوقات باعث ایجاد قطعات خردشده پلی کربنات می­شود که شکسته شده و خود به نوعی پرتابه تبدیل می­شوند. آزمایش‌ها نشان داده‌اند که اندازه ریزش بیشتر به ضخامت لایه­ها مربوط می‌شود تا اندازه پرتابه. فرو ریختن شیشه در مواردی ناشی از خم شدن لایه داخلی پلی کربنات است که باعث حرکت خط ضعف شیشه به سمت سطح ضربه می­شود. پیشنهاد شده است که لایه داخلی دوم پلی کربنات ممکن است به طور موثر در برابر نفوذ پوسته مقاومت کند.

مقایسه شیشه­های معمولی با شیشه­های ضد گلوله

شیشه معمولی ماشینی که در کارخانه ساخته و به بازار عرضه می­شود، تنها 3 میلی متر ضخامت دارد و بسیار شکننده است. وقتی گلوله ای با سرعت زیاد به شیشه برخورد می­کند، شیشه نمی­تواند انرژی گلوله را تحمل کند. گلوله آن را در امتداد خط ضعف می‌شکند و در نتیجه شیشه فرو می­ریزد. تکه­ها و خرده­های شیشه می­توانند حتی خطرناک تر از گلوله باشند. زیرا ممکن است از گلوله در امان باشید اما این تکه­های شکسته شیشه می­توانند آسیب جدی به شما وارد کنند.

بر خلاف شیشه­های معمولی، همانطور که ذکر شد شیشه­های ضد گلوله، سرعت گلوله را به تدریج کاهش می­دهند؛ زیرا از چندین لایه شیشه و لایه­های پلاستیکی ساخته شده است. همچنین حاوی یک لایه پلاستیکی نهایی برای جلوگیری از خرد شدن شیشه در هنگام شکستن است. بنابراین برای استفاده در خودروهای افراد مهم، بانک­ها و مراکز حساس و همینطور منازل به منظور کاهش خطرات ناشی از زلزله، مناسب­تر هستند.

 

شیشه ضد گلوله

ضخامت شیشه ضد گلوله چقدر است؟

گفتیم که یک شیشه ضد گلوله از چند لایه ساخته شده است. ساده ترین شیشه شامل حداقل 3 لایه یعنی یک لایه پلاستیک و دو ورق شیشه استاندارد است. این لایه پلاستیکی بین دو ورق شیشه معمولی قرار گرفته است و ضخامت شیشه به تعداد کل این لایه­ها وابسته است. ضخامت شیشه ضد گلوله بسته به مهمات تفنگ مورد نظر و سرعت گلوله تغییر می­کند. لایه­های بیشتر سطح حفاظت بالاتری را ارائه می­دهند. بنابراین ضخامت شیشه می­تواند از حدود 6 میلی­متر تا 9 سانتی متر متغیر باشد.

شیشه ضد گلوله در کجا استفاده می­شود؟

بطور کلی شیشه‌ ضد گلوله در اشکال و اندازه‌های مختلف تولید می‌شود تا سطوح مختلفی از محافظت را در موقعیت‌های مختلف ارائه دهد. به احتمال زیاد آن را در مکان‌هایی مانند بانک‌ها پیدا می‌کنید، جایی که معمولا پشت پنجره‌های ضخیم ضد گلوله باجه­هایی وجود دارند که از آن­ها برای نگه­داری اسناد و مدارک مهم و پول نقد استفاده می‌کنند.به طور کلی، هر چه شیشه ضخیم تر باشد و لایه­های بیشتری داشته باشد، انرژی بیشتری جذب کرده و محافظت بیشتری ایجاد می­کند.

تنها مشکل این است که هر چه شیشه ضد گلوله ضخیم تر شود، سنگین­تر نیز می­شود. این ممکن است در بانک مشکلی نداشته باشد، اما مطمئنا زمانی که می‌خواهید خودروی ضدگلوله بسازید، باید مورد توجه قرار بگیرد. همچنین ضخیم‌تر کردن شیشه‌های ضد گلوله نیز آن را کمی مات‌تر می‌کند که ممکن است دید راننده را مختل کند و این می­تواند باعث ایجاد مشکلاتی بشود.

مزایای استفاده از شیشه ضد گلوله

یکی از بدیهی­ترین مزایا استفاده از این نوع شیشه­ها، امنیتی است که بوسیله آن­ها ایجاد می­شود. از این شیشه­ها می­توان در مناطق حساسی مانند بانک­ها و مراکز نظامی و امنیتی برای ایجاد امنیت بیشتر استفاده کرد. یکی دیگر از مزایای مهم این شیشه­ها این است که می­توانند بعنوان عایق صدا و گرما نیز مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین این شیشه­ها در برابر زلزله نیز مقاوم هستند و فرو نمی­ریزند که این خود مزیت بزرگ دیگری است که از تلفات مالی و جانی زلزله تا حد زیادی می­کاهد.

جمع بندی

همانطور که اشاره کردیم شیشه ضد گلوله در اندازه و شکل­های زیادی برای ایمن سازی وسایل نقلیه و ساختمان­ها موجود است. حرکت گلوله ها و سایر پرتابه­ها را کاهش می­دهد و از شما محافظت می­کند. اگرچه گلوله­های تفنگ­های پرقدرت هنوز هم می­توانند از شیشه عبور کنند، با این وجود باز هم این شیشه­ها خطر را به شدت کاهش می­دهند. بنابراین، از وسایل نقلیه ضد گلوله برای سیاستمداران، سرمایه گذاران تجاری و سایر افراد مهمی که ابزاری برای محافظت از خود ندارند، استفاده می­شود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.