دسته‌بندی نشده

همه چیز درباره ی ترمال بریک

موضوع مورد بحث این مقاله ترمال بریک یا شکست حرارتی است. راندمان حرارتی عامل مهمی است که باید هنگام انتخاب پنجره­ها و درها در نظر بگیرید. زمانی تصور می‌شد که پنجره‌ها عامل اتلاف زیاد گرما هستند. این مسئله شاید تا حدود 20 سال پیش درست بود، اما با پیشرفت‌های مدرن در علوم مختلف، اکنون می‌توان پنجره‌ها و درها را طوری طراحی کرد که بازده حرارتی بالایی داشته باشند. یکی از راه‌های اطمینان از عملکرد حرارتی مناسب، استفاده از ترمال بریک است که در ادامه به بررسی ویژگی­های آن می­پردازیم.

پل حرارتی چیست؟

قبل از اینکه به بررسی مفهوم ترمال بریک بپردازیم، باید در مورد مفهوم پل حرارتی صحبت کنیم. پل حرارتی زمانی اتفاق می­افتد که از یک ماده رسانا برای چارچوب ­بندی سیستم­های مختلف استفاده شود. مواد رسانا انرژی گرمایی را از یک طرف به طرف دیگر منتقل می­کمند و این مسئله باعث از دست دادن قابل توجه گرما و انرژی در خانه می­شوند.

بطور کلی مواد رسانا، مانند آلومینیوم، گرما را از فضاهای زندگی داخلی به مناطق بیرونی و سرما را از بیرون به فضای زندگی داخلی منتقل می­کند. پل حرارتی نیز یکی از دلایل رایج تراکم هوای ایجاد شده در داخل پنجره‌ها و درها است؛ زیرا هوای خنکی که منتقل می‌شود با قسمت داخلی گرم چارچوب واکنش نشان می‌دهد و تراکم هوا را ایجاد می‌کند.

از آنجایی که این فرآیند میعان می­تواند باعث ایجاد کپک و قارچ شود، برای جلوگیری از مرطوب شدن و در نتیجه کپک زدن نواحی اطراف پنجره­های شما، مهم است که اطمینان حاصل کنید که پنجره­های شما انرژی گرمایی را به سمت بیرون ساختمان هدایت نمی­کنند و به درستی توسط نصابان آموزش دیده و با تجربه نصب شده­اند.

ترمال بریک چیست؟

ترمال بریک

ترمال بریک

برای جلوگیری از ایجاد پل حرارتی، به خصوص با اسکلت فلزی، می­توان از ترمال بریک یا شکست حرارتی استفاده کرد. آن­ها موادی هستند که برای جلوگیری از اتلاف انرژی حرارتی رسانا در درون چارچوب قرار می­گیرند. ماده ای با رسانایی حرارتی پایین در داخل چارچوب استفاده می­شود تا دو طرف داخلی و خارجی چارچوب را جدا کرده و از هدایت انرژی گرمایی جلوگیری کند.

این فناوری مدرن، تمایل دارد تا میله­های پلی آمید تقویت شده را در داخل چارچوب استفاده شود. این مواد که پلاستیک هم نمونه­ای از آن­هاست، برای شکست حرارتی مناسب هستند؛ زیرا رسانایی گرمایی بسیار کمی دارند. در واحدهای دو جداره یا سه جداره، وجود ترمال بریک بین مصالح به افزایش عملکرد حرارتی پنجره یا نور در کمک می­کند.

چرا ترمال بریک­ها مهم هستند؟

امروزه استفاده از ترمال بریک برای هر سیستم مدرن ضروری است. پل حرارتی می­تواند تا 30 درصد اتلاف حرارت بوجود بیاورد. این امر بازده انرژی ساختمان را کاهش می­دهد و منجر به هزینه­های بی دلیل می­شود. از البته از دست دادن گرما تنها مسئله نیست و به طور کلی داشتن یک خانه سرد با تراکم دمایی و همینطور کپک، می­تواند کیفیت زندگی ساکنان را کاهش دهد. همچنین قرار گرفتن در کنار پنجره­های سرد در ماه­های زمستان بسیار ناخوشایند است و می­تواند بخشی از خانه را غیرقابل استفاده کند.

مزایای ترمال بریک

درک مزایای ترمال بریک در پنجره ها برای به روز رسانی طرح­های انرژی ساختمان های تجاری مهم است. افزودن ترمال بریک به پنجره­ها به کاهش قبوض انرژی و کاهش تاثیر افزایش هزینه­های انرژی برای ملک شما کمک می­کند. علاوه بر این، آن­ها می­توانند به ساختمان شما کمک کنند تا اثرات زیست محیطی خود را کاهش دهد. بنابراین شما در هزینه­های خود صرفه جویی خواهید کرد و بر محیط زیست ما تأثیر مثبت خواهید گذاشت. در این قسمت نگاهی عمیق­تر به مزایای استفاده از شکست حرارتی برای پنجره­ها می­اندازیم.

ترمال بریک باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می­شود

وقتی صحبت از صرفه جویی در انرژی از طریق پنجره می­شود، ترمال بریک بهترین گزینه است. آن­ها معمولا نادیده گرفته می­شوند اما بسیار تاثیرگذار هستند. ترمال بریک‌ها تأثیر زیادی بر نحوه حفظ دمای بهینه اتاق در طول سال دارند. برای افزایش کیفیت زیست در هر ساختمانی، باید بتواند گرمای وارد شده را حفظ کرد و در ماه­های سردتر از خروج آن جلوگیری کرد. در ساختمان­های تجاری، این می­تواند به صرفه جویی زیادی در انرژی و کاهش هزینه­های عملیاتی تبدیل شود.

ترمال بریک­ها باعث توقف موارد مشکل­ساز می­شوند

علاوه بر صرفه جویی در انرژی، آن­ها همچنین در محافظت از تجهیزات حساس و زیرساخت­های فناوری اطلاعات در برابر گرد و غبار و ذرات موجود در هوای بیرون مهم هستند. مهمتر از آن، حفظ شرایط کیفیت هوا برای ساکنان ساختمان است. پنجره­ها مهم­ترین راهی هستند که اکثر خانه یا کسب و کار شما انرژی خود را از طریق آن­هل از دست می­دهند. ترمال بریک در پنجره­ها برای متوقف کردن این انتقال در نظر گرفته شده است.

زیبایی و طراحی

یکی دیگر از مزایای استفاده از ترمال بریک این است که با جدا کردن قسمت­های داخلی و خارجی چارچوب، امکان رنگ­های دوگانه در برخی از سیستم­ها وجود دارد. قسمت داخلی چارچوب می­تواند با طرح رنگ داخلی مطابقت داشته باشد، در حالی که قسمت بیرونی چارچوب می­تواند به گونه ای طراحی شود که رنگ با نمای بیرونی ساختمان ست باشد.

معایب ترمال بریک

بطور کلی می­توان مهمترین عیب سیستم ترمال بریک را قیمت بالای آن دانست. نصب و راه­اندازی این سیستم­ها هزینه نسبتا بالا و گزافی دارد؛ البته همانطور که گفتیم استفاده از این فناوری در دراز مدت باعث صرفه­جویی خواهد شد اما به هر حال برای راه­اندازی آن باید مقداری هزینه کنید! یکی دیگر از معایب ترمال بریک نیز تخصصی بودن و پیچیدگی اجرا و نصب این سیستم است که این مسئله ایجاب می­کند حتما برای اجرای آن به سراغ متخصصان این کار بروید.

ملاحظاتی در مورد استفاده از ترمال بریک

به طور کلی انتخاب بین استفاده یا عدم استفاده از سیستم شکست حرارتی به یک عامل بستگی دارد: آب و هوا. در مناطقی که آب و هوای معتدل دارند، معمولا دمای محیط نوسان زیادی نداشته و زیاد تغییر نمی­کند. با این حال، در آب و هوای بسیار سرد یا بسیار گرم، استفاده از سیستم شکست حرارتی به شدت توصیه می­شود. در مکان‌هایی که به شدت سرد هستند، چند دلیل مختلف برای در نظر گرفتن انتخاب واحد شکسته حرارتی وجود دارد؛ از جمله جلوگیری از رطوبت در چارچوب­ها.

نگرانی عمده در مورد در و پنجره­های اسکلت فلزی در آب و هوای سرد، کارایی واحد در طول زمستان است. اگر هوا به اندازه کافی سرد شود، واحدهایی که از شکست حرارتی استفاده نمی­کنند، می­توانند آنقدر سرد شوند که چارچوب­ها کاملا یخ بزنند و بدیهی است که این وضعیت ایده­آلی نیست، به خصوص در مورد درب­ها.

از سوی دیگر، در مکان­هایی که به شدت گرم می­شوند، انتقال گرما خود نگرانی اصلی است. در واقع، اگر بیرون به اندازه کافی گرم شود، فریم‌های بدون ترمال بریک، گرما را به داخل قاب هدایت می‌کنند که به طور بالقوه می‌تواند باعث سوختگی شود. اگرچه استفاده از شکست حرارتی در این آب و هوا توصیه می­شود، اما می­توان از آن­ها در آب و هوای معتدل­تر نیز استفاده و از مشکلات مشابه مانند تراکم هوا و انتقال حرارت جلوگیری کرد.

 

جمع بندی

در  این مقاله سعی کردیم در مورد ترمال بریک و مزایای سیستم­های دارای این فناوری صحبت کنیم. گفتیم که سیستم شکست حرارتی مزایای بسیار زیادی از جمله کاهش انتقال حرارت، جلوگیری از تراکم، کاهش سر و صدا و کاهش مصرف انرژی دارد و برای سلامت جسمی و روحی نیز مناسب است. قیمت بالا و پیچیدگی در اجرا نیز از جمله معایب این سیستم مدرن می­باشند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.